pexels-andré-cook-131723

Takie miejsce, jak las jest w naszym współczesnym świecie najbliżej natury, ale jednocześnie złudne będzie myślenie, że odpoczniemy w nim permanentnie od technologii, że lasu technologia nie dotyczy. Oczywiście nie musimy prywatnie zabierać technologii do lasu, co jednak nie będzie oznaczać, że w tym obszarze takowa nie występuje. Na wyposażeniu współczesnego leśnika znajduje się całkiem sporo technologii. Mogą to być telefony i radiotelefony, kamery na wieżach przeciwpożarowych, ale także fotopulapki, czy kamery termowizyjne.

Fotopułapka – co to jest i do czego służy?

Fotopułapka jest rodzajem aparatu cyfrowego, który w lesie przybiera zamaskowaną formę. Fotopułapki nie pracują przez cały czas, robiąc przypadkowe zdjęcia, ale są wyposażone w czujniki ruchu i nagrywają lub fotografują w momencie, kiedy czujnik wykrywa w zasięgu urządzenia ruch. Fotopułapki służą do obserwacji i monitorowania ruchów zwierzyny na danym obszarze i świetnie spełniają również funkcje ochronne. Bywają nakierowane m.in. na zwierzynę zmierzającą do wodopoju albo na gniazdo pozostających pod ochroną ptaków, najczęściej w obszarze zamkniętym wokół takich gniazd.

Tego rodzaju aparaty cyfrowe są również używane szeroko przeciwko kłusownikom, monitorując zagrożone rejony, np. mateczniki, a także przeciwko złodziejom drewna. Mamy więc do czynienia z urządzeniem wykorzystywanym do szeroko pojętego cichego nadzoru, który wspomaga służby leśne w ich zawodowych zadaniach.

W jakich sytuacjach znajduje zastosowanie fotopułapka?

Termowizja – do czego się przydaje?

Kolejnym urządzeniem pracującym w lesie, chociaż jasno trzeba sobie powiedzieć, że nie dla lasu wyłącznie dedykowanym jest kamera termowizjna. Taki rodzaj kamery pracuje na zasadzie wykorzystywania promieniowania podczerwonego emitowanego przez organizmy żywe na tle obojętnego temperaturowo otoczenia. Kamera termowizyjna odczytuje różnice temperatur i na bieżąco obrazuje na ekranie obszary o różnych temperaturach. Taki obraz może być przedstawiany za pomocą różnorakich kolorów, chociaż najczęściej obszary chłodniejsze są obrazowane na czerwono, a najcieplejsze na biało. Za pomocą kamery termowizyjnej bez problemu uzyskuje się obraz obiektów cieplejszych od otoczenia, czyli ludzi oraz zwierząt. Termowizja jest dla leśników bardzo pomocna przy badaniu bytności żywych stworzeń w obszarach o gęstym zalesieniu, w którym poruszanie się jest utrudnione.

Profesjonalne kamery na podczerwień nie są urządzeniami najtańszymi, korzystają z nich jednak w lesie leśnicy, a także myśliwi. Sprzęt sprawdza się doskonale w obu przypadkach, a przeszukując uważnie internet, można trafić na promocje i zakupić taki sprzęt nierzadko w rozsądnej cenie.